Вітаю Вас, Гість

Аналіз виховної роботи в Бахмутській ЗОШ І-ІІ ступенів № 2

за 2017-2018 н.р.

В   Виховна діяльність Бахмутської загальноосвітньої школи I-II ступенів № 2 спрямована на реалізацію Законів України „Про освіту”, „Про    загальну середню освіту”, «Основних орієнтирів виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів», СТРАТЕГІЇ національно-  патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки, Листа Міністерства освіти і науки України від 27.07.2017 №1/9-413 «Про деякі питання щодо організації виховної роботи у навчальних закладах у 2017-2018 навчальному році», державних та регіональних програм та на виконання наказу по школі від 28.08.2017 № 134 «Про організацію виховної роботи в школі у 2017-2018 навчальному році».

    Керуючись основними нормативними документами, річним планом роботи школи на 2017 - 2018 навчальний рік, педагогічні працівники школи реалізовували конкретні завдання виховної роботи відповідно до загальношкільної виховної проблеми. На підставі річного плану класними керівниками навчальних закладів були складені плани виховної роботи, які погоджені із заступником директора та затверджені директором школи. У планах зазначені основні розділи, які надають повну картину виховної роботи класного керівника з класом.

  Педагогічний колектив школи продовжив працювати над реалізацією виховної проблеми: «Діяльність педагогічного колективу щодо формування громадянської та національно-патріотичної компетентності учнів та створення умов для особистісного розвитку і творчої самореалізації кожної дитини, формування у школярів правової самосвідомості, духовності, самостійності та толерантності».

    Для реалізації цієї проблеми у школі розроблений план виховної роботи та окремі плани заходів, які були затверджені на засіданні методичного об’єднання класних керівників. Ці плани охоплюють всі напрямки виховання: національно-патріотичний, правовий, моральний-естетичний, трудовий, екологічний, превентивний та включають у себе календарні, традиційні шкільні свята, заходи, конкурси, заходи щодо зміцнення моральності та утвердження здорового способу життя, міські заходи.

  Крім того, виховна робота здійснюється за тематичними місячниками: «Всеобучу та «Безпеки руху», «Національно-патріотичного та громадянського виховання», «Превентивного виховання та здорового способу життя», «Правового виховання», «Морально-етичного та естетичного виховання», «Профорієнтації та трудового виховання», «Родинно-сімейного виховання», «Екологічного виховання та «Створи добро», «Військово-патріотичного виховання».

    Провідним напрямком виховної роботи є і залишається національно-патріотичне та військово-патріотичне виховання.

    Зібрана тека з нормативно-правовою базою з даного питання. Учні школи виявляють високий рівень активності у заходах щодо популяризації української мови, із задоволенням беруть в них участь, а саме: Всеукраїнські предметні олімпіади, конкурс ім. П.Яцика, тиждень української писемності і мови.

   Робота з національно-патріотичного виховання відображена в річному плані школи в розділі «Організація виховної роботи з учнями» та в планах.  

   На виконання річного плану у жовтні пройшов місячник національно-патріотичного та громадянського виховання. Слід відмітити відкриті виховні заходи: виховну годину «Козацька слава в серцях у нас» у 5-А класі; круглий стіл «Захист Вітчизни-обов’язок громадянина» у 8-9 класах, виховний захід у 6 класі "Козацькому роду нема переводу".

Протягом місячника було проведено екскурсію на виставку Київського Державного Музею Тараса Григоровича Шевченка (7-8 класи). Учні та класні керівники 5-9 класів узяли участь у святкуванні Дня захисника України на головній площі Бахмута.

   До Дня захисника України проведені наступні заходи:

Шкільна акція «Напиши листа захиснику України».

Круглий стіл для 8-9 класу «Захист Вітчизни-обов’язок громадянина»

Військово-спортивний конкурс членів гуртка «Майбутній воїн» - "Маю честь". Тематичні виховні години для учнів 1-9 класів «Солдат на стражі спокою стоїть». 

   До Дня Гідності та свободи: Відбулася зустріч учнів Бахмутської школи № 2 з учасниками АТО. Діти підготували та подарували багато вітальних листівок та малюнків для воїнів.

Проведені тематичні виховні бесіди в 1-5 класах «День Гідності і Свободи в Україні». Урок-реквієм «Герої Небесної Сотні» у 6 класі. Круглий стіл «Революція Гідності: як це було …» у 8 класі.

    У шкільному музеї школи членами шкільного самоврядування розміщено експозицію «Воїнам – героям АТО присвячується…»

   До Дня Соборності України провели святковий флеш-моб «Соборна мати - Україна, одна на всіх, як оберіг» та круглий стіл серед учнів 8-9 класів «Акт Злуки – втілення мрії українського народу щодо суверенної держави».

На виконання плану заходів з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917-1921 років, заходів, присвячених 73-річниці визволення України від нацистів, з відзначення 100-річчя бою під Крутами, до Дня соціальної справедливості та Дня Героїв Небесної Сотні у 2018 році та інших було проведено ряд виховних заходів, усі були висвітлені на сайті школи та сайті Управління освіти.

    З метою військово-патріотичного виховання у закладі на належному рівні проводиться й пошуково-дослідницька діяльність. Зібрана тека з матеріалами про ветеранів ІІ світової війни: копії і навіть оригінали документів, нагород, спогади ветеранів та фотоматеріали. Така ж робота проводиться і на сьогоднішній день, але ведеться робота по збору матеріалів про учасників АТО, які проживали чи проживають у Донецькій області. Для учнів 3-4 класів було організовано зустріч з воїнами-учасниками АТО, де йшлося про героїзм українських солдат та про важливість підтримки миру в Україні. Крім того школа узяла участь у міських фестивалі «Герої поруч з нами», який був присвячений Дню Українського козацтва та Дню захисника України, конкурсі патріотичної пісні, Всеукраїнській військово-патріотичній грі «Джура».

   Провідну роль у патріотичному вихованні учнів відіграють шкільні музеї: Музей «Історії школи», музей «В.Сосюри», «Музей аероклубу», де учні разом з керівником музею збирають матеріал про подвиги земляків - учасників військових подій, охороняють пам'ятники історії рідного міста, школи, проводять культурно-масову роботу серед учнів. Впродовж року учні школи надавали і продовжують надавати шефську допомогу ветеранам ІІ Світової війни, учасникам бойових дій, людям похилого віку, які мешкають на території Західного мікрорайону Бахмута. У закладі працює гурток військово-патріотичного спрямування «Майбутній воїн», вихованці якого неодноразово ставали призерами міських спортивних змагань.

   Під час місячника військово-патріотичного виховання проведені зустрічі з ветеранами Другої світової війни, військової служби, учасниками бойових дій; людьми похилого віку, які мають статус дітей війни. Організовано конкурс стінгазет та плакатів, присвячених Дню пам’яті та примирення і Дню Перемоги над нацизмом у Європі. У 1-9 класах проведені тематичні уроки пам’яті.

   Один з важливих напрямків виховної роботи школи – превентивне виховання, до якого входять - профілактика правопорушень, девіантної поведінки, бродяжництва, бездоглядності в дитячому середовищі, а також раннього сімейного неблагополуччя.  

   Широкі можливості для творчої самореалізації особистості школярів відкрила участь у спільній Програмі Міністерства освіти і науки України «Захисти себе від ВІЛ» та Всеукраїнському соціальному проекті «Вчимося жити разом». У школі їх розглядають як форму превентивної, ціннісно-орієнтаційної діяльності учнів, що сприяє формуванню здорового способу життя, відмові від шкідливих звичок, становленню системи поглядів і поведінки.  

  Відповідно до плану роботи Управління освіти, річного плану роботи закладу у листопаді 2017 року проведено місячник превентивного виховання та здорового способу життя.

У ході місячника проаналізовано зайнятість дітей в позаурочний час, стан роботи навчального закладу щодо попередження насильства над дітьми, стан виконання Комплексного плану заходів щодо профілактики правопорушень, протидії поширенню наркоманії та психотропних речовин, охоплення учнів «групи ризику» гуртковою роботою, зібрано інформацію про місце перебування і зайнятість дітей зазначеної категорії у період канікул. 

   Слід відмітити години спілкування на тему: «Зупинка під назвою життя» у 1-4 класах та «Комп’ютер: користь чи небезпека» у 5-7 класах, учнями 8-9 класів переглянуто відеофільми на теми «Алкоголь – це злочин».

Учні 1-7 класів узяли участь у шкільному конкурсі малюнків «Корисні продукти харчування та їх вплив на організм людини» та «Ми – за здоровий спосіб життя!» На уроках фізичної культури проведені змагання серед учнів 3-4 класів під девізом: «Спорт – це модно!», в яких узяли участь також батьки учнів.

Члени агітбригади «ШАНС» узяли участь у міському фестивалі агітбригад: «Молодь за здоровий спосіб життя».

  Робота з правового виховання і профілактики правопорушень відображена в річному плані в розділах “Робота з функціонально-неспроможними сім’ями”, “Організація виховної роботи з учнями”. Також реалізовується комплексний план спільної роботи школи з ССД, ВКМСД, наркологічною амбулаторією. У грудні було проведено місячник з правового виховання та тиждень правових знань.

План заходів місячника був спрямований на активізацію діяльності педагогічного та учнівського колективів в напрямку правових знань та правової пропаганди, виходячи з потенційних та виховних можливостей закладу.

Виховні заходи з правової тематики проведені в усіх класах. Слід відмітити кращі виховні заходи: класну годину в 5-А класі «Наші права - щасливе дитинство», годину спілкування в 6 класі «Права та обов’язки в твоєму житті», правовий діалог в 7-Б класі «Мої права, мої обов’язки», правовий марафон в 9 класі «Конституційні традиції в Україні». Під керівництвом педагога-організатора Акуменко С.Р. лідер шкільного самоврядування Симакова Євгенія отримала диплом ІІІ ступеня в міській правовій грі для лідерів «Проектуємо своє завтра».

    У межах місячника з 04.12 по 08.12.2017 р. у школі проведено Всеукраїнський тиждень правових знань. На початку тижня 04.12.2017 року по школі пройшов єдиний урок «Права людини» з нагоди проголошення Загальної декларації прав людини у 1-9 класах.

  На відміну від минулого навчального року у школі зменшилася кількість учнів, які стоять на внутрішньошкільному облік - 3 учні. Усі вони знаходяться під контролем класних керівників та адміністрації. Крім того, у ІІ семестрі активізувалась робота з цими учнями та їх батьками Бахмутської ювенальної поліції. Класними керівниками були відвідані сім’ї цих дітей, складені акти. Учні були обстежені соціальним педагогом Квятковською Є.О, класним керівникам надані рекомендації. У школі є учні, схильні до порушення дисципліни на уроках, вони не стоять на ВШО, але з ними постійно проводяться роз’яснювальні бесіди, запрошуються на засідання Ради з профілактики правопорушень.

  Через етичне та естетичне виховання школярі долучаються до активної громадської діяльності. Протягом року за окремим планом проводились заходи, спрямовані на розвиток естетичного виховання учнів. Участь учнів у міському конкурсі «Юні дарування», у міському Фестивалі української пісні, де посіли І м. У міському конкурсі фотоальбомів «Любов до батьків, сім’ї і роду – це любов до країни і народу» у номінації «Авторська робота» посіли ІІІ місце. Також брали участь в благодійних акціях «Серце до серця», «Милосердя без кордонів», «Діти – дітям».  

С  Слід відмітити засідання круглого столу «Моральні ідеали у нашому житті» (педагог-організатор Акуменко С.Р.) Під час засідання круглого столу учні 9 класу провели дискусію щодо краси людської душі, опираючись на твори В.Сухомлинського.

У закладі проводиться велика робота з трудового виховання та профорієнтації учнів.

У річному плані роботи школи у розділі «Виховна робота школи» передбачений розділ «Заходи з трудового виховання учнів». У вересні-жовтні проведені шкільні суботники на прилеглій території та у сквері Західного мікрорайону.

  • межах місячника профорієнтації відбулася зустріч учнів з представниками навчальних закладів м. Бахмута та інших міст України: Бахмутського медичного училища, коледжу транспортної інфраструктури, Донецького університету економіки і права, професійного аграрного ліцею, представниками Центру зайнятості та іншими. Крім того учні мали змогу познайомитися з особливостями різних професій на міській грі-тімбілдінгу «Імперія лідерів» та на класних виховних заходах, які за окремим планом проводилися в кожному класі у різних формах. Слід відмітити тренінгове заняття у 8 класі «Самовизначення і вибір професії», яке провели класний керівник Світлана Шитікова та практичний психолог школи Євгенія Квятковська.

Відомо, що для успішного формування особистості дитини необхідна єдність школи і сім'ї. Тому в школі й проводився місячник родинно-сімейного виховання, оголошений Управлінням освіти Бахмутської міської ради.

Варто відмітити інтерактивні виховні заходи у 1-Б класі «Я люблю свою родину» (класовод Ірина Беленець), у 2 класі: «Моя родина» (класовод О.М.Леонова), у 3 класі «Сім-Я» (класовод Олена Войшнаровіч), години спілкування у 5-А кл. «Альбом моєї родини» (класний керівник Дар’я Федулова»), «Я і моя сім’я» у 6 класі (класний керівник Світлана Макотченко) та у 8 класі «Моя сім’я, моя родина в житті і долі України» (класний керівник Світлана Шитікова). Також було проведено конкурс малюнків «Моя родина найкраща» серед учнів 1-4 та 5-8 класів.

Слід зазначити, що у багатьох класних керівників робота з батьками поставлена на високий професійний рівень. Забезпечення участі батьків у життєдіяльності класного товариства здійснюється класним керівником за допомогою включення їх у такі види взаємодії, як спільні свята, КВК, відвідування виставок, походи, поїздки та екскурсії, допомога у ремонтних роботах та естетичному оформленні класної кімнати. Позитивним досвідом роботи у цьому напрямку в таких класних керівників як Беленець І.О., Шевченко Т.В., Шитікової С.В., Федулової Д.В. В майже усіх класних керівників матеріал роботи з батьками систематизований, зібраний в окремих теках, містить нормативні документи по роботі з батьківською громадою, розробки батьківських зборів, різні види анкет, методичні рекомендації тощо.

Протягом року було проведено 4 засідання загальношкільного батьківського комітету, 2 батьківських конференцій, у травні пройшов загальношкільний захід спільно з батьками «Шкільна галактика», на якому були відзначені кращі учні школи. По всім класним колективам пройшли батьківські збори.

 

  • метою виховання екологічного світогляду у дітей у школі у І семестрі 2017-2018 році проводилась активна роботу з цього напрямку.

   У школі успішно працює предметний кружок «Юний еколог», яким керує учитель біології Федулова Д.В. В учителя є план роботи гуртка, розробки занять, графік, відвідують його учні класу у кількості 14 учнів двічі на місяць.

   Крім того, щомісяця до Управління освіти подається інформація щодо проведення заходів, спрямованих на вирішення екологічних проблем, таких, наприклад, як: Година відкритих думок «Живіть у гармонії з природою» у вересні, Тиждень енергозбереження (за окремим планом) у жовтні; гра-конкурс «Екологічний бумеранг» у листопаді та гра-конкурс «Екологічна абетка «Охорона природи в Україні» у грудні 2017 року.

В Україні за ініціативи Української греко-католицької церкви та Міністерства екології та природних ресурсів продовжується Всеукраїнська екологічна акція «Посади дерево миру», мета якої: привернення уваги суспільства до катастрофічних соціально-екологічних наслідків війни на Сході країни. В рамках акції, яка проходить під девізом «Посади дерево миру в прифронтовій зоні», 5 листопада 2017 року Бахмут відвідав Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак, який разом із місцевими жителями, учнями й педагогами Бахмутської школи № 2 та представниками релігійних конфесій висадили Алею Миру на території скверу Дружби біля пам’ятного знаку Літаку.

Члени шкільного самоврядування узяли участь у обласній еколого-краєзнавчій експедиції «Донбас екскурсійний» та «Донбас заповідний», де посіли І місця та були запрошені на підсумкову конференцію до міста Слов’янська. Також учні школи узяли участь у міському та обласному етапах обласного конкурсу «Тварини – наші друзі», де також посіли призові місця.

До Дня Землі та Дня Довкілля було організовано екологічну акцію «Діти за чисте довкілля» під час якої учні узяли участь в упорядкуванні території школи та прилеглої території скверу «Дружба».

   У ході місячника екологічного виховання також проведено просвітницьку роботу серед учнів та мешканців Західного мікрорайону щодо роздільної утилізації сміття, утилізації батарейок.

  З  метою вшанування пам’яті загиблих під час аварії на Чорнобильській атомній електростанції 26 квітня пройшли тематичні заходи «Чорнобиль не має минулого часу" та тематична лінійка "Мій біль – Чорнобиль".

Протягом року учні школи брали активну участь у міських та обласних фестивалях, змаганнях та творчих конкурсах. (Додаток 1).

На виконання річного плану роботи школи на 2017-2018 навчальний рік, з метою забезпечення активізації та покращення системи роботи педагогічного колективу на розв’язання вказаної вище проблеми, розвитку ініціативу і творчості вчителів було проведено педагогічну раду «Удосконалення процесу виховання учнів за допомогою моделювання та побудови виховних систем класів».

  • року робота з охорони життя і здоров'я учнів та з профілактики всіх видів дитячого травматизму знайшла своє відображення у проведенні таких виховних заходів, як проведення Місячника профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму, Місячника з пожежної безпеки, який проводився у жовтні, вікторин, конкурсів тощо. Систематично проводились тематичні виховні години та бесіди з профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму, пожежної безпеки та інших видів дитячого травматизму, проходили єдині уроки безпеки дорожнього руху дітей.

     Гурткова робота. З метою громадянського, патріотичного, естетичного виховання учнів, відповідно результатів анкетування учнів школи діють гуртки військово-патріотичного виховання та художньо-естетичного напрямку, усього 9 годин.

Гуртки військово – патріотичного виховання - «Клуб майбутнього воїна» (гурток із загальної фізичної підготовки старшокласників).

Гуртки художньо-естетичного напрямку - «Умілі рученята»,«Умілі руки», «Вокальний спів», «Хореографія. Усі гуртки методично забезпечені і працюють за програмами, схваленими МОНУ.

    До гурткової роботі залучені учні 1-9 класів. Всього в шкільних гуртках зайнято 175 учнів, у позашкільних – 149, в гуртках, які працюють на базі школи – 39 учнів. У гурткову роботу були залучені учні пільгових категорій та діти, які потребують особливої уваги.

   У 2017-2018 н.р. функціонує шкільне самоврядування “ШАНС” - метою якої є залучення широкого загалу учнів до управління шкільним життям, набуття підлітками практичного досвіду, з яким вони зможуть краще адаптуватися в дорослому житті.  

   «ШАНС», яка допомагає в проведенні спортивно-масової роботи, працює у напрямку національно-патріотичного виховання, здійснює волонтерську роботу, роботу з ветеранами. За участю «ШАНС» проходять екологічні та трудові десанти, загальношкільні і міські свята, випуски стінгазет, плакатів. Учнівська рада школи проводить щомісячні рейди, які заплановані у річному плані закладу – це рейди по боротьбі із запізненнями учнів на уроки, по дотриманню правил дорожнього руху по дорозі до школи та додому, рейди з перевірки санітарно-гігієнічного стану класних кімнат тощо.

 

    В цілому педколектив приділяє велику увагу питанням виховання. Всі заплановані на 2017-2018 н.р. заходи відповідали віковим і психологічним особливостям дітей, були спрямовані на реалізацію поставлених завдань, і мали місце у виховній системі школи.

Виховна робота закладу широко висвітлюється на шкільному та сайті Управління освіти, а також на сайті Бахмутської міської ради.

 

ЗДВР І.І.Мирошниченко

Директор школи О.О.Біленко